Polish English French German Italian Lithuanian
Loading...

Nowe Miasto Lubawskie

nml 1Nowe Miasto Lubawskie leży w północno-wschodniej części Polski (w województwie warmińsko-mazurskim). Miasto liczy około 11.500 mieszkańców i zajmuje obszar 12 kilometrów kwadratowych. Pierwsza wzmianka o nowej osadzie, którą dziś jest Nowe Miasto Lubawskie, pochodzi z 1325 roku z kroniki Piotra z Duisburga. W pierwszej połowie XIV wieku Krzyżacy zbudowali tu kościół, a następnie mury obronne i system fortyfikacji - w dużej części zachowany do czasów obecnych.

 Nowe Miasto Lubawskie jest siedzibą powiatu nowomiejskiego i posiada szpital, dwie szkoły podstawowe, szkołę muzyczną, gimnazjun i liceum, a także obiekty sportowe i aktywne instytucje kultury. Miasto leży nad rzeką Drwęcą - znaną atrakcją do aktywnego wypoczynku i cenny rezerwat ryb wędrownych. Na terenie miasta funkcjonują przedsiębiorstwa branży drzewnej, fabryki mebli, jachtów, wiele przedsiębiorstw przetwórstwa spożywczego i firmy usługowe. W 2003 została podpisana umowa partnerstwa z Gminą Hude, w 2006 z Rejonem Solecznickim, a w 2013 z Miastem Biełogorsk na Krymie.

Do najcenniejszych zabytków Nowego MIasta Lubawskiego należą:

 • Gotycka Bazylika kolegiacka św. Tomasza Apostoła
 • Płyta nagrobna wójta zamku w Bratianie Kunona von Liebensteina z około 1407 roku
 • nagrobek wojewody chełmińskiego Mikołaja Działyńskiego (zm. 1604) w stylu renesansowym
 • dawny kościół ewangelicki z 1912 - obecnie kino, restauracja i Centrum Informacji Turystycznej***
 • Baszta Bramy Lubawskiej z II połowy XIV wieku w stylu gotyckim. Pierwotnie zwieńczenie obiegały wystające drewniane ganki, które zlikwidowano w XVIII wieku. W XV-XVI wieku przed bramą wybudowano barbakan. W XIX wieku zlikwidowano sterczyny na dachu baszty i rozebrano barbakan. Po 1920 roku przebito w baszcie przejście dla pieszych, w 1960 roku adaptowana na potrzeby PTTK, od 1984 roku użytkowana przez ZHP.
 • Baszta Brodnicka (Kurzętnicka) z II poł. XIV wieku w stylu gotyckim. W XIX wieku archiwum miejskie. Przejście w niej przebito około 1920 roku. Po wojnie użytkowana jako lokalne muzeum.
 • fragmenty murów miejskich z XIV wieku
 • ruiny klasztoru OO. Reformatów w Łąkach Bratiańskich
 • Ratusz, Rynek 1
 • Poczta przy ul. Działyńskich 1
 • Spichlerz przy ul. 3-go Maja 16

Sport nowomiejski znany był na arenie ogólnopolskiej poprzez KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, który swymi korzeniami sięga roku 1919. Największe sukcesy w piłce nożnej klub odnosił w sezonie 2005/06 gdy grał w II lidze oraz w Pucharze Polski w sezonie 2004/2005 (dotarł do 1/16). Największe sukcesy lekkoatletyczne przypadają na lata 80. oraz początek 90. XX wieku. Lekkoatleci zdobyli łącznie 6 medali złotych, 11 srebrnych, 6 brązowych na imprezach rangi Mistrzostw Polski (w tym głównie Spartakiad Młodzieży oraz mistrzostw zrzeszeń sportowych). Obecnie KS Drwęca jest dwusekcyjny (piłka nożna – 5 grup oraz lekkoatletyka).

Istnieją także uczniowskie kluby sportowe: – MUKS Olimpia (przy Gimnazjum) – UKS Iskra (przy SP 1) – UKS Sokół (przy SP 2) – UKS Klub Taneczny AS (przy SP 2). W sportach motorowych na szczeblu regionu, krajowym jak i zagranicznym startują zawodnicy Automobilklubu Nowomiejskiego, który posiada własny autodrom.

Więcej informacji o mieście można uzyskać pod adresem: www.umnowemiasto.pl

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 10 październik 2016 10:36
Więcej w tej kategorii: Hude »

Log in

create an account

fb iconLog in with Facebook