Polish English French German Italian Lithuanian
Loading...

Fiume Veneto

nml 3Gmina Fiume Veneto w leży regionie Friuli-Wenecja Julijska w prowincji Pordenone w północno-wschodniej części Włoch. Gmina ma charakter wiejski, składa się z 5 głównych miejscowości, w sumie liczy około 11.700 mieszkańców na powierzchni 36 km2. Nazwa miejscowości została udokumentowana po raz pierwszy w 996, ale w odniesieniu do rzeki o tej samej nazwie, od której miasto zawdzięcza swoją nazwę.
W miejscowości Bannia znajduje się stanowisko archeologiczne, gdzie znaleziono zostały fragmenty ceramiki i narzędzi z początku neolitu. Inne znaleziska sięgają epoki brązu i są obecnie eksponowane w muzeum w Pordenone. Po czasach rzymskich pozostała duża ilość amfor, dachówek i dekoracyjnych rzeźb.
We Fiume Veneto istnieje przemysł metalowy i inżynierski, jak również silny sektor usług. Również uprawa i przetwórstwo wina, dziedzictwo kulinarne i zdrowa żywność jest w tym regionie bardzo wspierana. Gmina posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla realizacji potrzeb mieszkańców. Leży ona między Dolomitami a wybrzeżem Adriatyku, w odległości 90 km od Wenecji i posiada duże znaczenie turystyczne.
Od 2002 roku posiada umowę o współpracy z Hude. We Fiume Veneto i w regionie zamieszkuje duża grupa osób z krajów Aftyki północnej, która w mniejszym lub większym stopniu zintegrowała się ze społecznością lokalną. Może to stanowić wzór podejmowanych działań w kwestii integracji imigrantów w środowiskach lokalnych miast partnerskich.
Do zabytków i atrakcji turystycznych należą:
1) Kościół Św. Mikołaja wzmiankowany w 1401 roku, pierwotnie kaplica należąca do parafii Pescincanna utworzonej wokół klasztoru Sesto al Reghena. Obecny budynek jest po rekonstrukcji rozpoczętej w 1875 roku, a zakończonej po konsekracji, która odbyła się w dniu 8 grudnia 1878.
2) Kościół parafialny Cimpello.
3) Kaplica della Madonna della Tavella.
4) Kaplica di San Francesco.
5) Kościół Marzinis z freskami.
6) Kościół Św. Jakuba
Więcej informacji na stronie: www.comune.fiumeveneto.pn.it
Ostatnio zmienianyczwartek, 15 wrzesień 2016 11:38
Więcej w tej kategorii: « Hude Soleczniki »

Log in

create an account

fb iconLog in with Facebook