Polish English French German Italian Lithuanian
Loading...

Arnage

nml 9Miasto Arnage powstało w 1853 roku. Obecnie liczy około 6.500 mieszkańców i posiada rozbudowaną infrastrukturę instytucji publicznych. W przestrzeni miejskiej leży część słynnego 24 godzinnego toru wyścigowego Le Mans.Arnage położone jest w regionie Kraj Loary, w departamencie Sarthe.
Najcenniejszym zabytkiem Arnagejest kościół Św. Idziego, którego budowę rozpoczęto w XII wieku. Obecnie w kościele tym organizowane są często koncerty muzyczne. Szczególnie bogata jest oferta kulturalna Centrum Kultury l'Eolienne. Posiada ono salę na 500 widzów, liczne pomieszczenia dla działalności klubów, organizacji pozarządowych i szkoły muzycznej.
Przez Arnage przepływa spokojna rzeka Sarthesprzyjająca kajakarstwu. Z centrum miasta prowadzi również ścieżka do Centrum Rekreacji i Sportu o nazwie La Gémerie, które obejmuje swym obszarem duże jezioro.Centrum to oferuje bogate zaplecze dla uprawiania różnych sportów wodnych, pływania oraz organizowania pikników.
Arnage dysponuje licznymi obiektami do uprawiania różnych dyscyplin sportowych - stadion, dwie siłownie, korty tenisowe kryte i otwarte, ściankę wspinaczkową, pomieszczenia do treningu judo, oraz inne do gry w tenisa stołowego, bilard itd.
Szczególnym wydarzeniem w życiu społecznym Arnage jest "Carnaval de la sorcière" (Karnawał Czarownicy), który odbywa się w marcu każdego roku.
Tor wyścigowy Le Mans 24 godziny jest dobrze znany na całym świecie. Znaczna jego część leży na terenie Arnage. Każdego roku w czerwcu wyścig przyciąga ogromną liczbę turystów (260.000 widzów w 2015 roku). Znane są także inne wydarzenia motoryzacyjne z udziałem znanych kierowców i wyścigi - francuska Moto GP, 24 godziny dla motocykli, 24 godziny dla ciężarówek, LeMans Classic.
Arnage i Hude są partnerami od 1983 roku, a tym samym założycielami powstałej sieci miast partnerskich oraz zaprzyjaźnionych GIPFEL. Arnage posiada duże doświadczenie w propagowaniu idei leżących u podstaw Zjednoczonej Europy oraz pokonywaniu uprzedzeń, eurosceptyzmu i braku zrozumienia dla wspólnej polityki UE, którym może podzielić się z miastami partnerskimi.
Arnage znajduje się 7 km od miasta Le Mans, które dzięki linii szybkich pociągów TGV posiada bezpośrednie połączenia z większością francuskich regionów. Stare miasto w Le Mans nazywaneCité Plantagenet, jest historyczną dzielnicą miasta otoczoną rzymskim murem z III i V wieku. Katedra StJulien (z ok.XII i XIV wieku), Opactwo Cystersów w Epau i muzea z cennymi zbiorami przyciągają dużo turystów w całym departamencie Sarthe.
Na około pół godziny na południe od Arnage jest miasto La Flèche nad brzegiem rzeki Loir. Jest to bardzo atrakcyjne miasto, siedziba "Le Prytanéemilitaire" prestiżowej szkoły wojskowej utworzonej przez króla Henryka IV w 1604 roku.
Znane są również święta lokalnych specjałów organizowane według pór roku: Festiwal wieprzowiny, kasztanów, chleba, jabłek, itp.Najbardziej cenione są specjały gastronomiczne takia jak:lesRillettes (Pork Pie), białe wino Jasnières, jabłecznik, krakersy z miasta Sable, kurczak z LOUE, wołowina hodowli Maine.
Więcej informacji na stronie: www.arnage.fr

Ostatnio zmienianyczwartek, 22 wrzesień 2016 05:59
Więcej w tej kategorii: « Soleczniki

Log in

create an account

fb iconLog in with Facebook