Polish English French German Italian Lithuanian
Loading...

Arnage 10-14.11.2016

Debata na temat eurosceptycyzmu w UE

W dniach 10-14 listopada 2016 roku w Arnage we Francji odbyło się pierwsze ze spotkań miast partnerskich w ramach projektu „Dokąd zmierzasz, Europo? – cykl otwartych debat publicznych i warsztatów tematycznych o przyszłości Unii Europejskiej organizowanych w ramach sieci miast partnerskich” realizowanego ze środków Programu Europa dla Obywateli finansowanego przez Komisję Europejską.
Warto wspomnieć, że na wniosek Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie, Komisja Europejska Decyzją Grantową Nr 2016-1460/001-001 wspiera finansowo pięć międzynarodowych warsztatów tematycznych/debat publicznych, które odbywać się będą w Polsce, na Litwie, we Francji, Niemczech i we Włoszech - po jednym w każdym z miast partnerskich.
Pierwsze spotkanie w Arnage było okazją do podjęcia debaty publicznej na temat eurosceptycyzmu w Unii Europejskiej oraz poszukiwania podczas warsztatów tematycznych odpowiedzi m.in. na pytania: do jakiego stopnia należy uwzględniać główne obawy eurosceptycznych obywateli Unii Europejskiej?, jakie są niebezpieczeństwa związane z eurosceptyzmem dla integracji europejskiej teraz i w przyszłości?, jak sprawić, by krytycyzm wobec UE stał się w dalszej perspektywie przydatnym i pozytywnym czynnikiem w procesie budowania wspólnej Europy?.

Z Nowego Miasta Lubawskiego uczestnikami spotkania w Arnage byli: Katarzyna Olęcka - Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Bożena Rutkowska-Marciniak - Dyrektor Gimnazjum im. Filomatów Nowomiejskich, Julita Kreńska - Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, Zbigniew Domżalski - Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej oraz Jerzy Grządzielewski - Kierownik Referatu Promocji, który jest jednocześnie autorem i koordynatorem tego projektu.
Podczas debaty uczestnicy wysłuchali referatu, który wygłosił profesor Jacques Fayette z Uniwersytetu w Lion. Prezentację na temat eurosceptycyzmu w Unii Europejskiej i poszczególnych krajach przedstawili także Jerzy Grządzielewski, Renata Siluk z Solecznik oraz Eleonora Crestan z Fiume Veneto.

Warsztaty tematyczne w ramach spotkania w Arnage

Spotkanie w Arnage było okazją do przeprowadzenia warsztatów tematycznych i wymiany doświadczeń uczestników projektu z miast partnerskich z Francji, Włoch, Niemiec, Litwy i Polski na temat eurosceptycyzmu w UE. Poza kilkudziesięcioma uczestnikami z Arnage, w spotkaniu wzięło udział 20 osób z zagranicy, które reprezentowały lokalne samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, szkół i instytucji kultury, pomocy społecznej i organizacji młodzieżowych.

Ostatnio zmienianyśroda, 23 listopad 2016 13:49

Log in

create an account

fb iconLog in with Facebook